Afgelopen jaren zijn we steeds vaker gaan klettersteigen. Super leuk, maar wat voor kleding draag je nou eigenlijk op zo klimtocht? Tijdens onze eerste klimtochten van het seizoen testte ik drie kledingstukken van Patagonia die speciaal zijn ontworpen voor dit soort avonturen: Men’s R1 Ultralight Hoody, de Men’s Free Wall Pants en de Men’s Capilene Cool Sun Hoody. Ik droeg ze in april en mei op meerdere via ferrata-routes in Oostenrijk en Frankrijk. En na een paar dagen klimmen ben ik er wel van overtuigd. Speciale klimkleding maakt het klimmen nog leuker!
Patagonia Free Wall Kitt: voor klimmers
Met de Free Wall Kit heeft Patagonia een collectie klimkleding die niet alleen stevig is, maar vooral comfortabel draagt wanneer je met een helm en klimgordel onderweg bent. De collectie is ontwikkeld voor lange veeleisende klimroutes, maar kan natuurlijk ook gedragen worden op minder moeilijke tochten.
Dit voorjaar heb ik een set getest die bestaat uit Patagonia Men’s R1 Ultralight Hoody, Men’s Free Wall Pants en Men’s Capilene Cool Sun Hoody.
Samen vormen ze een klimoutfit met ‘laagjes’ die je makkelijk aanpast aan de omstandigheden.



Specificaties van mijn Patagonia klim outfit
- Outfit: Patagonia Men’s R1 Ultralight Hoody, Men’s Free Wall Pants en Men’s Capilene Cool Sun Hoody.
- Geschikt voor: via ferrata, klimmen, technische bergtochten en in de lente, zomer en herfst.
- Materiaal ‘R1 Ultralight Hoody’: 100% gerecycled polyester. Technische fleece, dun maar verrassend warm. Patagonia noemt de stof ademend, met een gladde buitenkant voor extra slijtvastheid.
- Materiaal ‘Free Wall Pants’: 92% gerecycled nylon en 8% elastaan. De broek heeft een DWR-afwerking zonder bewust toegevoegde PFAS.
- Materiaal ‘Capilene Cool Sun Hoody’: 100% gerecycled polyester jersey met 40+ UPF-zonbescherming. Licht, sneldrogend en vochtafvoerend.
- Pasvorm: loszittend met veel bewegingsvrijheid.
- Pluspunten: lichtgewicht kleding met veel bewegingsvrijheid en een paar slimme features.
- Wat is minder: weinig echte minpunten gevonden. Hooguit dat de grijze/blauwgrijze kleur op foto’s wat minder mooi is.
- Kopen: via de webshop van Patagonia.
Laagjessysteem, lichtgewicht en veel bewegingsvrijheid.
Wat ik fijnste vind aan deze set, is de kleding heel veel bewegingsvrijheid geeft. Het materiaal is niet alleen lichtgewicht, maar ook erg stretchy. Ook bij houdingen waarin ik een lange ‘stretch moet maken ‘stap’ moet maken om bij het volgende steunpunt te komen, heb ik geen last van de broek.
Ook erg fijn is dat de kleding al laagjessysteem werkt. Op warme stukken droeg ik vooral het UV-shirt, dat fris aanvoelt en extra bescherming geeft tegen de zon. Zodra het frisser werd, trok ik de hoody aan. Die is opvallend dun en neemt weinig plek in in mijn rugzak, maar geeft verrassend veel warmte.
Free Wall Pants: fijne broek om mee te klimmen
Het eerste wat me op viel aan de Free Wall Pants was de sluiting. De broek heeft geen gewone knoop aan de voorkant, maar een soort riemsluiting. Hierdoor is het meer alsof je een sportbroek aan trekt. Het voordeel er van merk je vooral met een klimgordel aan. Zo ontstaat er geen extra drukpunt op de buik.


Ook de zakken vind ik slim gepositioneerd. Ze zitten wat verder naar achteren op het bovenbeen dan bij een gewone broek. Daardoor kun je er ook met een klimgordel nog bij. Ik gebruik ze vooral voor kleine spullen die je tijdens het klimmen snel wilt pakken, zoals een telefoon, topo of dunne handschoenen. Ze zijn overigens met een rits afsluitbaar.
Men’s Free Wall Pants kost: €160 en is verkrijgbaar via de website van Patagonia.
Capilene Cool Sun Hoody: UV-shirt voor zonnige dagen
Misschien wel het fijnste aan dit UV shirt is dat het materiaal licht en luchtig is. Eigenlijk merk je niet dat het draagt. Het beschermt tegen UV, maar ik vond het een stuk minder warm dan bijvoorbeeld mijn thermoshirt van merinowol.


Opvallend is dat de mouwen erg lang zijn. Die beschermen mijn armen zo ook nog tegen het schuren tegen de rotsen. De zak op de borst heeft verrasend veel opbergruimte. De capuchon past over een pet, maar ook over een klimhelm. Op routes waar je lang in de zon klimt, of waar je soms moet wachten bij een passage, is dat prettig. Je nek en hoofd zijn beter beschermd tegen de zon.
Men’s Free Wall Pants kost: €85 en is verkrijgbaar via de website van Patagonia.
R1 Ultralight Hoody: dun, maar verrassend warm
De R1 Ultralight Hoody voelt heel licht en dun, maar geeft verrassend veel warmte. Wat ik erg fijn vind, is dat het ook in de rugzak nauwelijks plaats in neemt. Ideaal als extra laag voor de stukken in de schaduw, of wanneer het aan het begin of einde van de dag een stuk frisser is.


De rits kan ver open. Dat is erg praktisch bij aan- en uittrekken. Ik hoefde zelfs mijn klimhelm niet af te zetten om de hoody aan of uit te trekken. Doordat de zakken hoog zitten, zijn ze ook met een klimgordel goed bereikbaar. Alles bij elkaar echt een fijne, dunne midlayer.
R1 Ultralight Hoody kost: €200 en is verkrijgbaar via de website van Patagonia.





