Wij hadden onze eerste nacht op de Lofoten niet beter kunnen besteden. Vanuit het noorden, Tromsø en Senja, reden wij de eilandengroep op. De verhalen over de extreme drukte op deze eilanden kennen we inmiddels allemaal. Ik was van tevoren dan ook best bang dat we nergens zouden kunnen parkeren om te wandelen en te slapen. Maar toen we de Delp hike liepen, vonden we gelijk waar we voor kwamen: rust en een waanzinnig uitzicht.
Ik neem je mee op onze verrassende nachtwandeling, en leg uit waarom dit wat ons betreft de perfecte kennismaking met de Lofoten was.
Starten in Delp
Na een stuk met de ferry en een flinke rit kwamen we in de avond aan bij het startpunt in Delp, aan de noordoostkant van Austvågøya.
De kleine parkeerplaats stond inderdaad vol, maar langs de kant van de weg vonden we gelukkig nog een plekje voor de camper.
Er stond een bordje dat je er niet mocht overnachten, maar aangezien dat niet onze intentie was van deze late aankomst, zetten we de auto daar neer. Wij kwamen namelijk om te wandelen.


Een steile start door het bos
Om een uur of elf ’s avonds begonnen we aan de hike naar de top van Delpen. Het eerste stuk is pittig: je loopt vrij steil omhoog door een bos vol stenen en boomwortels. Dat betekent goed opletten waar je je voeten neerzet.

Toch gaf dit bos ons ook iets heel moois. Steeds als er een opening tussen de bomen was, vingen we glimpen op van het uitzicht over het water en de omliggende eilanden. Wat deze wandeling zo verrassend maakte, was dat we het volledige panorama pas boven te zien kregen. Normaal gesproken zie je een landschap met elke stap meegroeien. Hier stap je het bos uit, de open vlakte op, en bam: daar is het uitzicht in één keer in vol ornaat. Een ontzettend gaaf effect.

Bovenop de wereld in warm avondlicht
Bovenop de top van Delpen (of Delfsheia) stonden we op een prachtig open plateau. Het licht van de middernachtzon kleurde de omgeving in warme, gouden tinten. Er stonden schaapjes rustig te grazen op de rand van de kliffen en een vriendinnengroep was er aan het wildkamperen. Niet in een tent, maar gewoon buiten in dikke slaapzakken, genietend van de heldere nacht.
Doordat het einde van de hike een plateau is, konden we zonder het gehijg dat bij een klim komt kijken genieten van het uitzicht.
Na een snackstop besloten we weer terug te lopen naar de camper.

De terugweg vroeg door onze vermoeidheid wel wat extra concentratie. In de nachtelijke uren en na een lange reisdag, is een steil pad vol boomwortels en stenen best een uitdaging.
Ondanks de extra uitdaging kan ik iedereen aanraden om deze hike juist in de nacht te lopen.
Het is een bekende route, maar ’s nachts kiezen de meeste mensen toch voor hun bed.

Je hebt daardoor niet alleen het mooie licht van de middernachtzon, maar ook veel minder mensen om je heen. Het maakte onze eerste hike op de Lofoten ongelooflijk sereen. Precies wat we hoopten te vinden.
Specificaties van de Delp hike (Delfsheia)
- Start wandeling: Parkeerplaats bij Delp, aan de Midnattsolveien (Austvågøya)
- Aantal kilometers: Ongeveer 9,5 km (heen en terug naar het plateau van Delpen)
- Hoogtemeters: 530 meter
- Duur: 4 uur
- Moeilijkheidsgraad: Gemiddeld (vooral door de steile start over boomwortels en stenen)
- Geschikt voor kinderen: vanaf een jaar of 8
- Aandachtspunten: Geen voorzieningen op de trail; ideaal voor de middernachtzon, maar let goed op waar je je voeten neerzet tijdens de afdaling als je moe bent.
- Route en kaart: over deze hike: Komoot.
- Bergfamilie tip: smaak te pakken met nachtelijk wandelen tijdens middernachtzon? Loop dan ook de Barden Trail op Senja.






